Изложба фотографија „Нема разлике“ ће се одржати у галерији СКЦ Обреновац, 25.10.2012.
У 13:00 часова премијерно отварање је резервисано за кориснике, руководиоце и особље дневних боравака и Центра (због радног времена објеката).
У 19:00 часова отварање изложбе за ширу јавност
Изложба је плод вишемесечне сарадње фотографа Вукашина Љуштине и ДБ Обреновац и обостране жеље да се укаже на значај интеграције ментално недовољно развијених особа, сензибилише шира друштвена јавност на потребе и укаже на капацитете ове популације.
Изложба фотографија „НЕМА РАЗЛИКЕ“ – Вукашин Љуштина Четвртак, 25. Октобар 2012.
Галерија Дома Културе у Обреновцу. Отварање у 19х.
Вукашин Љуштина је шест месеци проводио по неколико сати у Дневном боравку за децу и омладину ометену у развоју у Обреновцу са основном идејом да изради јединствене и аутентичне портрете корисника овог боравка. На овај начин он се сензибилисао на особе које проводе своје дане у овом простору, упознао се са њиховим свакодневним проблемима и готово као неми и неутрални сведок бележио бројне ситуације, емоције и понашање корисника. То конкретно значи да је сваки тренутак проведен са њима искористио да успостави контакт и буде прихваћен, и истовремено да делује неутрално како би фотографском камером забележио најбоље кадрове и портрете. Сам назив пројекта „Нема разлике“ довољно говори о карактеру и циљевима Вукашиновог пројекта. Основна идеја пројекта јесте да се кроз уметничке фотографске портрете особа ометених у развоју, локалној заједници приближе проблеми особа ометених у развоју, са основним циљем да се истакне чињеница да не постоји разлика између људи када говоримо о емоцијама, духовном стању и свакодневним активностима. Пројектом „Нема разлике“ аутор жели да укаже на важност процеса инклузије и интеграције особа са интелектуалним тешкоћама у друштвене токове и образовни систем, као и да портретисане појединце представи локалној заједници без жеље да шокира јавност, већ да изврши непосредну сензибилизацију јавности на кориснике Дневног боравка за ментално недовољно развијене особе.
Не можемо и емпиријски тврдити да нема разлике, али у уметничком и друштвеном контексту, који подразумева процесе интеграције, инклузије и сензибилизиције, Вукашин је желео да нагласи потребу за схватањем да не постоје разлике нити постоје разлози за било какве облике дискриминације међу грађанима. У времену и друштву у којем живимо, веома је важно подстицати све облике толеранције, пошто се свакодневно сусрећемо са различитим нивоима и облицима дискриминације према индивидуама или групама које су различите. У том смислу је Вукашинов пројекат друштвено, културолошки и уметнички ангажован, и тако га треба доживљавати. Портрет као уметничка форма датира од најранијих периода човечанства. Иако се изводи у различитим медијима, портрет има заједничке карактеристике и циљеве, а то су представљање карактера, емоција, изгледа, физичког и душевног стања портретисаног. То често представља тежак задатак за уметника, нарочито када пред себе постави високе циљеве, у овом случају да укаже на непостојање разлика између ментално недовољно развијених особа и обичних људи. Вукашин је управо то постигао у овим фотографијама, а изложба коју Вам представљамо показује само један сегмент насталих фотографија, најуспешнијих по ауторовом избору. У реализацији ове изложбе и самог пројекта велику подршку и разумевање показали су како корисници и њихове породице, стручна лица Дневног боравка МНРО и руководилац Југослава Зајић.
У нади да смо изложбом “Нема разлике” успели да публику и посетиоце подстакнемо на размишљање и укажемо на чињеницу да су толеранција и поштовање различитости важне тековине цивилизације, остављамо Вас да уживате у овим изванредним портретима.
Марија Вуковић Бисерко
Уредник ликовног и књижевног програма СКЦ Обреновац