27. и 28. марта, корисници ДБ Шекспирова посетили су изложбу „Црно и бело – прича о чоколади” у Галерији Природњачког музеја на Малом Калемегдану.
Кроз одличну изложбену поставку и занимљиво приповедање кустоскиње, сазнали су где је пронађена најстарија чоколада на свету, како је изгледала чоколада Маја и Астека и коју је улогу имала у њиховом животу. Како је кроз историју и различите цивилизације, уз помоћ индустријског развоја и комерцијалних захтева настајала савремена чоколада у којој свакодневно уживамо.
Чули су, исто тако, шта је праслина а шта пралина, када је и ко водио чоколадни рат, где се налази Академија чоколаде и где постоји чоколадно ропство.
На изложби су приказане чоколаде разних облика, величина и састава, прибор и посуде за чоколаду какве су користили Маје и Астеци, прва “у устима топива” чоколада, направљена давне 1879., прва кутија за пралине креирана пре скоро сто година, прва чоколаду са наших простора и још много других занимљивих и укусних експоната.
По завршетку програма, корисници су послужени соковима и чоколадом у Зеленом салону Галерије.
Изложба Црно и бело – прича о чоколади је реализована у сарадњи са произвођачима чоколаде Арт Ивал и Адорé (Београд) и Еуген (Нови Сад) и Фармацеутско-физиотерапеутском школом (Београд), Амбасадом Мексика и Музејем примењене уметности. Рецепте посластица од чоколаде припремила је Ивана Поповић (блог МАЛИИВ, Београд).
Ауторке изложбе су мр Олга Васић и др Деса Ђорђевић Милутиновић.