Пројекат „Буди херој“ у Обреновцу

Датум објаве: 12.02.2013.

Пројекат "Буди херој" у Обреновцу

Волонтерски сервис канцеларије за младе Управе градске општине Обреновац и Дневни боравак за децу и омладину ометену у развоју Обреновац потписали су протокол о сарадњи 16. Новембра 2011. У оквиру овог протокола започето је са реализацијом пројекта „Буди херој“.

Основни циљ овог пројекта је ангажовање младих људи у раду са особама са сметњама у развоју чиме би се потпомогла сензибилизација јавности на проблеме ове популације, а волонтерима пружила могућност да стекну знања и вештине везано за рад у овој области. Програм се реализован у партнерству између Волонтерског сервиса Србије, Младих истраживача Србије и ГО Обреновац, а подржан је од стране Савеза за помоћ ментално недовољно развијеним особама републике Србије. Програм је финансиран од стране Министарства рада и социјалне политике и Министарства омладине и спорта.

23. Фебруара 2012. започето је са првом фазом ангажовања волонтера у просторијама ДБ Обреновац. Том приликом волонтерима су се представили руководилац ДБ Југослава Зајић и психолог Ана Важић, а затим је одржана кратка едукација чија су тема биле смернице у раду са особама са сметњама у развоју. Едукацији су присуствовали и Душко Крстић, руководилац канцеларије за младе и Марија Трбојевић, координатор ВЛС. Волонтери су имали прилику да попуне упитнике у склопу лонгитудиналног истраживања чији је циљ провера утицаја волонтирања на психофизичко благостање волонтера. Њима је такође предочен и модел по коме ће се водити евиденција и евалуирати њихов рад са корисницима.

О пројекту – сајт ГО Обреновац, Погледајте прилог РТВ Маг, Обреновац

Након тога, волонтери су упознати са структуром и орагнизацијом установе као и активностима које се у ДБ спроводе. Посетили су све групе корисника где су имали прилике да се упознају са корисницима и добију детаљније информације о њиховим појединачним капацитетима и интересовањима. Добијене информације волонтери су искористили у усавршавању у практичним активностима што им је омогућуило да се брзо укључе у програмске активности и определе за сферу у којој желе да буду ангажовани. Волонтери су укључени у спровођење радионица психоритмике, музичку радионицу, креативне радионице (израда колажа, маски, украсних предмета, лутака за луткарско позориште, радионица стрипа) и учествују у свим ванинституционалним активностима (социјализација, изложбе, спортски дани, хортикултурна терапија). Читав процес волонтирања је од почетка до краја стручно вођен од стране Стручног тима и матичних дефектолога установе.