Терапијски врт – ДБ на Чукарици
НОВИ ВИД ТРЕТМАНА У СОЦИЈАЛНОЈ ЗАŠТИТИ
Један од терапијских модалитета који може пружити значајан допринос разноврсности и кавалитету примењеног третмана у ДБ Чукарица је и хортикултурна терапија која поред осталих садржаја као медијум користи живи материјал коме је потребна нега и брига. Знање и искуство професора Šумарског факултета у Београду су указали на повољан утицај физичког окружења на здравље човека и његову добру кондицију. Овај концепт се примењује кроз покрет “Хеалинг гарденс”(Исцелитељски вртови), а то су вртови који позитивно утичу на своје посетиоце-кориснике. По моделу исцелитељских вртова на Ади Циганлији је оформљен „Терапијски врт“, својеврсна сензорна соба на отвореном, чији је нацрт осмиšљен у сарадњи са Šумарским факултетом.
Простор парка, захваљујући разумевању и сарадњи ЈП Ада Циганлија, се налази на Ади Циганлији на простору уз стазу која води од Аде Сафари. Врт је ограђен природним материјалом šто пружа безбедност корисницима и несметано спровођење Хортикултурне терапије са особама са различитим степеном и интезититетом сметњи у развоју, али не на начин који би парк физички одвојио од целине Аде Циганлије и изоловао особе са ометеноšћу током њиховог боравка и рада. Идејно реšење парка је базирано на теоријским основама и прилагођено условима и постојећим ресурсима, а добијено је радним задатком студената четврте године пејзажне архитектуре Šумарског факултета у Београду.
Парк је доступан и другим особама са инвалидитетом, и особама са обољењима и /или сметњама за које је индикована ова врста терапије (болести зависности, стрес…). Такође, бенефите Хортикултурног третмана могу да користе и деца из околних šкола, вртића, стамбених зграда, и посетиоци Аде, чиме се значајно утиче на социјализацију корисника са сметњама у развоју које треба šто виšе укључивати у свакодневне животне токове, како би се они осетили као равноправни припадници заједнице, а са друге стране се врšи сензибилизација јавног мњења за потребе ове популације. Елементе ентеријера чине: постојеће дрвеће, трава, стазе од прављене од пиљевине, šљунак, жбуње, дрвеће, жива ограда, водена поврšина, вртни објекти, клупе, чинећи тиме простор за сензорну стимулацију и интеграцију где би се сви радо опуšтали.
Опšти циљ пројекта је побољšање психофизичког статуса корисника и квалитета живота, као и подизање разумевања и осетљивости друšтва за проблеме и капацитете особа са инвалидитетом. Исцелитељски вртови нуде средину која пружа фину равнотежу између способности јединке и контроле, као и сигуран умирујући амбијент. Израдом парка, као и боравком у њему, како код особа ометених у развоју тако и код становника локалне заједнице, развија се еколоšка свест о очувању животне средине.
Овај пројекат активно подржава Скупšтина града и Сектретаријат за социјалну заšтиту, уз сарадњу са ГО Чукарица, ЈП Ада Циганлија и Šумарским факултетом у Београду.