Радни терапеут Сандра Петровић, дипл. инг пејзажне архитектуре иницирала је, уз стручну помоћ психолога Горана Богдановића, истраживање ефекта хортикултурне радионице на кориснике разноврсне хронолошке доби и различите врсте и степена ометености. У истраживање је укључено 15 наших корисника, а периодично нам се придруже и корисници ДБ Сунце.
Након иницијалне процене направљен је почетни профил функционисања по параметрима који се испитују (ризично понашање, продужени осећај задовољства, снижавање склоности организма стресном реаговању, побољшање општег здравственог стања, осећај припадности заједници). Планирана евалуација утицаја радионице је прва – након 6 месеци и завршна процена након годину дана.
Радионица је почела са третманом почетком марта и спроводила се се два пута недељно на Шумарском факултету, на ободу Кошутњака вишехектарске површине. С обзиром на дневна организациона дешавања у Боравку, планирана динамика одвођења корисника није у потпуности испоштована, па је из тог разлога време реализације радионице продужено и интензивирано на 3 пута недељно.
Акценат у почетној фази истраживања је на адаптацији корисника, њиховом контакту са природом и свим предностима које додир са природом носи. Социјализација корисника је саставни део свих активности када се напушта боравак.
Прва фаза је сетва када сејемо декоративне траве и сезонске цветнице, за почетак у стакленику , а за завршну фазу сетве семена припремамо отворене леје. Сејали смо украсни грашак и тиквице, невен, ноћну фрајлу, лаванду и пркос који сада улепшавају зелену површину око нашег Боравка својим изгледом и мирисом, па је и квалитет дневног боравка наших корисника побољшан.
Друга фаза је нега клијаваца (заливање, окопавање, праћење развоја ).
Трећа фаза је њихово пресађивање у мале саксије и даља нега ради крајњег циља. Тако ћемо тиквице које су родиле декорисати да би смо их подарили родитељима поводом неке згодне прилике. Прикупили смо и махуне украсног грашка и чуваћемо их до пролећа када ће се поново посејати. Прикупљени плодови четинара (шишарке, жиреви, лешници….) прелакирани и обојени могу да се искористе на разне начине.
Током одвијања хортикултурне радионице запажене су претпостављене добробити, па тако сви корисници врло мотивисано улазе у рад и квалитет, као и ефикасност уложеног рада знатно су побољшани. Природа им јако прија што се примети по опуштеном понашању, бољом и спонтанијом комуникацијом и , што је најважније, редукцијом непожељног понашања по повратку у Боравак. Али, крајњи резултат утицаја хортикултурне радионице објавићемо по окончаном истраживању.